אוניה בלב ים / נעמה שקד

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
Print Friendly, PDF & Email

קהילה לומדת גורדון 
 לצד הלימוד המתמשך כבר חמש שנים מתוך דבריו העמוקים והמכוננים של א"ד גורדון, צפות בקבוצה הלומדת התמודדויות עכשוויות –
איך מקיימים מפגש חי ואינטימי בזום, כשאי אפשר לקיים מפגש פיזי? איך מנהלים שיח בווטסאפ? איך נוגעים בענייני המציאות הגועשת ומתהפכת סביבנו – פוליטית, חברתית, עולמית? אלו אתגרים לא פשוטים. אנחנו מבקשים הארה מדבריו של גורדון לתקופה הזאת של שבר גדול וטלטלה ואי-ודאות –

"המלחים הניצָלים בסירה משֶבר אניה בלב ים, ואין בידם אלא מצפן, אינם יודעים לכוון על פיו אלא את מגמת פניהם; אבל את הדרך הם מבקשים על פי הכוכבים, על פי האיים והסלעים ועל פי הזרמים השונים שביָם. צריך לפַנות לדבר המתהווה דרך בחיים להתהווּת ולהתגלוּת, צריך לתת לחיים להתברר על ידי החיים".
(א"ד גורדון, 'פתרון לא רציונלי')

סיפור תלמודי מעלה ציור דומה של התמודדות בשעת 'שבר אניה בלב ים' –

אמר רבן גמליאל:  
פעם אחת הייתי מהלך בספינה וראיתי ספינה אחת שנשברה,
והייתי מצטער על תלמיד חכם שבה, ומַנוּ [=ומי הוא?] – רבי עקיבא.
וכשעליתי ביבשה בא וישב ודן לפנַי בהלכה.
אמרתי לו: בני, מי העלךָ?
אמר לי: דף של ספינה נזדמן לי, וכל גל וגל שבא עלי נענעתי לו ראשי.

(תלמוד בבלי יבמות קכא ע"א)

מהו ה"דף" שמאפשר לנו לאחוז בו, להיטלטל עם הגלים והמשברים, ולנענע להם בראשינו?
מהם הכוכבים החופים והזרמים שאנחנו מצליחים לראות ולנווט על פיהם בהווה הלא-ידוע,
מה עוזר לנו לפַנות דרך להתהוות ולהתגלות מתוך החיים..?

נעמה שקד
מנחת קהילה לומדת גורדון

תשרי תשפ"א | אוקטובר 2020

Print Friendly, PDF & Email
צוות אלול

צוות אלול

צוות בית המדרש אלול

נשמח לתגובות

כתיבת תגובה

קהל היעד: כלל הקוראים
נכתב על ידי: נעמה שקד
צוות אלול מעלה תכנים רבים לאתר האינטרנט. הצוות מורכב מהעובדים והמתנדבים. 

שתפו

פוסטים נוספים בנושא

שאלה: שלום, אנחנו קבוצת אומנים המשתפים פעולה למען שלום ישראלי–פלסטיני ויהודי-ערבי, והחלטנו לחקור ארגוני שלום דיאלוג והידברות שמחוץ למעגל המוכר לנו. קיבלנו עלכם המלצה חמה, כאירגון המציע דרכים מקוריות למפגש בין חילוניים ודתיים, ונשמח לשמוע מה תוכלו לתרום לנו מניסיונכם.

לקריאה »

שאלה: שלום, אני רבקה מקבוצת הסטודנטים לאמנות שלמדו השבוע עם מנחה מאלול. רוצים להודות לכם, היה מאוד מעניין ורלוונטי לאומנים הצעירים, ולבקש הרחבות שנוכל לשלוח להם (המנחה רמז לכל-מיני כיוונים…). אז אפשר עוד כמה מילים ממכם על הקשר בין רשב'י לעולם האמנות והיצירה המודרני? מלכתחילה לא הייתי מעלה זאת על דעתי, היה נראה לי שאלה עולמות שונים לגמרי, אבל השיחה פתחה לכולנו את התיאבון… תודה, רבקה

לקריאה »

שאלה: שלום למרכז להתחדשות יהודית 'אלול'! שמי אלי פרוינד, סטודנט להיסטוריה, וקראתי לאחרונה כמה מאמרים של אחד העם בקובץ 'על פרשת דרכים'. אני די מזדהה עם דבריו וניתוחיו (נראה לי שאתם ממש מממשים את דרכו ושאיפותיו, לא? תקנו אותי אם אני טועה). יחד עם זאת אני מעריך לא פחות הוגים ומנהיגים ציוניים אחרים, שהובילו זרמים שנחשבים מנוגדים ואף סותרים ממש לזרם 'הציונות הרוחנית-תרבותית' של אחד העם. כ'מרכז להתחדשות יהודית' אשמח לשמוע מה דעתכם, האם הרצל ו'הציונות המדינית' נמצא בניגוד עקרוני ובסתירה מובהקת לאחד העם? או אולי אלה רק הבדלי דגשים בתנועה משותפת? האם משה לילינבלום או אוסישקין ורופין ו'הציונות המעשית' בה דגלו הם בניגוד חזיתי לאחד העם ? והציונות הדתית? והציונות הסוציאליסטית? והציונות הלאומית הרויזיוניסטית? עד כמה הזרמים האלה ממש סותרים אחד את השני ? ממתין לתשובתכם, תודה.

לקריאה »

שלחו שאלה

הרשמו לניוזלטר שלנו

באפשרותכם להירשם לרשימת התפוצה שלנו ולקבל בדיוור ישיר עדכונים. אנו לא מפיצים את כתובות הדואר לגורמים נוספים ועושים בהם שימוש אך ורק לפרסומים של העמותה.