אירוסין וחתונה 3

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
Print Friendly, PDF & Email

קהל יעד: מבוגרים

מקור מספר 1

מדרש: אלוהים עושה חופה לאדם וחווה

עשר חופות עשה הקדוש ברוך הוא לאדם הראשון בגן עדן וכולם של אבנים טובות ומרגליות ושל זהב. והלא לחתן אין עושין לו אלא חופה אחת ולמלך עושין לו שלש חופות, ולחלוק כבוד לאדם הראשון עשה לו הקדוש ברוך הוא עשר חופות בגן עדן שנאמר 'בְּעֵדֶן גַּן אֱלֹהִים הָיִיתָ כָּל אֶבֶן יְקָרָה מְסֻכָתֶךָ אֹדֶם פִּטְדָה וְיָהֲלֹם תַּרְשִׁישׁ שֹׁהַם וְיָשְׁפֵה סַפִּיר נֹפֶךְ וּבָרְקַת וְזָהָב מְלֶאכֶת תֻּפֶּיךָ וּנְקָבֶיךָ בָּךְ בְּיוֹם הִבָּרַאֲךָ כּוֹנָנוּ' – הרי אלו עשר חופות. והיו המלאכים מתופפים בתופים ומרקדין בנקבים […] אמ' הקב"ה למלאכי השרת: בואו ונגמול חסד לאדם הראשון ולעזרו שעל מדת גמילות חסדים העולם עומד. אמר הקב"ה חביבה גמילות חסדים מזבחים ועולות שישראל עתידין להקריב לפניו על גבי המזבח שנאמר: כי חסד חפצתי ולא זבח. והיו מלאכי השרת מהלכין והולכין לפניו כמו רועים המשמרים את החופות, שנאמר "כי מלאכיו יצוה לך לשמרך בכל דרכיך" ואין דרך זו אלא דרך חתנים והב"ה כחתן, מה דרכו של חתן לעמוד ולברך לכלה בתוך חופתה כך הקב"ה עמד ובירך לאדם ולעזרו שנאמר "ויברך אותם אלהים":

מדרש "פרקי דרבי אליעזר", פרק יא

שאלות: 

  1. מדוע עשה ה' לאדם וחווה עשר חופות?
  2. מה לדעתכם הקשר בין חופה לחסד?

מקור מספר 2

שהיו נוהגים

כשנולד תינוק – שתלו ארז,

תינוקת – שתלו תורנית (ברוש, אורן או שיטה),

וכשהיו נישאים [זה לזו] –  

קיצצו אותם [את העצים] ועשו מהם חופה.

תלמוד בבלי, גיטין, דף נ"ז עמוד א'

שאלות:

  1. מה דעתכם על המנהג המתואר?
  2. האם נישואין הם סגירת מעגל?
  3. האם החופה יכולה להחליף את העץ הצומח בקרקע?
  4. אלו רגעים בחיים הם בעינכם רגעים של סגירת מעגל?

מקור מספר 3

…ויכולו השמים והארץ וכל צבאם …

גניבא ורבנן גניבא אמר: משל למלך שעשה לו חופה וציירה וכיירה ומה היתה חסרה? כלה שתכנס לתוכה.

כך מה היה העולם חסר?- שבת!

בראשית רבא, ט.

שאלות:

  1. מה מסמלת החופה במדרש הזה?
  2. מדוע יש שימוש דווקא בדימוי של חופה?
תיבת טקסט:

מקור מספר 4

…היום הזה חולף כמעט כמו כל יום

ולפעמים אנחנו כל כך עייפים

אני כועס ואת מוחה דמעה,

ויש לחזור ולאסוף את הרסיסים.

אחרי כל זה אולי נפליג לאיזה אי

על קו החוף ישוטטו הילדים,

שושן אדום אני אקטוף לשערך

כשמעלינו חופה של כוכבים.

אהובתי הביטי איך יורד היום

כמו חלום, כמו חזיון תעתועים,

ואם את מרגישה אותי רחוק פתאום

אל תפחדי זה רק לכמה רגעים…

היום/ אהוד בנאי

שאלות:

  1. בשירו "היום" מדבר אהוד בנאי על השחיקה שבחיי הנישואין. אבל באי שבו יש תיקון יש "חופה של כוכבים" . מה לדעתכם מסמלת החופה בשיר?
  2. אילו מנהגי חופה ייחודיים אתם מכירים? 
Print Friendly, PDF & Email
צוות אלול

צוות אלול

צוות בית המדרש אלול

נשמח לתגובות

כתיבת תגובה

קהל היעד: כלל הקוראים
נכתב על ידי: צוות אלול
צוות אלול מעלה תכנים רבים לאתר האינטרנט. הצוות מורכב מהעובדים והמתנדבים. 

שתפו

פוסטים נוספים בנושא

שאלה: שלום, אנחנו קבוצת אומנים המשתפים פעולה למען שלום ישראלי–פלסטיני ויהודי-ערבי, והחלטנו לחקור ארגוני שלום דיאלוג והידברות שמחוץ למעגל המוכר לנו. קיבלנו עלכם המלצה חמה, כאירגון המציע דרכים מקוריות למפגש בין חילוניים ודתיים, ונשמח לשמוע מה תוכלו לתרום לנו מניסיונכם.

לקריאה »

שאלה: שלום, אני רבקה מקבוצת הסטודנטים לאמנות שלמדו השבוע עם מנחה מאלול. רוצים להודות לכם, היה מאוד מעניין ורלוונטי לאומנים הצעירים, ולבקש הרחבות שנוכל לשלוח להם (המנחה רמז לכל-מיני כיוונים…). אז אפשר עוד כמה מילים ממכם על הקשר בין רשב'י לעולם האמנות והיצירה המודרני? מלכתחילה לא הייתי מעלה זאת על דעתי, היה נראה לי שאלה עולמות שונים לגמרי, אבל השיחה פתחה לכולנו את התיאבון… תודה, רבקה

לקריאה »

שאלה: שלום למרכז להתחדשות יהודית 'אלול'! שמי אלי פרוינד, סטודנט להיסטוריה, וקראתי לאחרונה כמה מאמרים של אחד העם בקובץ 'על פרשת דרכים'. אני די מזדהה עם דבריו וניתוחיו (נראה לי שאתם ממש מממשים את דרכו ושאיפותיו, לא? תקנו אותי אם אני טועה). יחד עם זאת אני מעריך לא פחות הוגים ומנהיגים ציוניים אחרים, שהובילו זרמים שנחשבים מנוגדים ואף סותרים ממש לזרם 'הציונות הרוחנית-תרבותית' של אחד העם. כ'מרכז להתחדשות יהודית' אשמח לשמוע מה דעתכם, האם הרצל ו'הציונות המדינית' נמצא בניגוד עקרוני ובסתירה מובהקת לאחד העם? או אולי אלה רק הבדלי דגשים בתנועה משותפת? האם משה לילינבלום או אוסישקין ורופין ו'הציונות המעשית' בה דגלו הם בניגוד חזיתי לאחד העם ? והציונות הדתית? והציונות הסוציאליסטית? והציונות הלאומית הרויזיוניסטית? עד כמה הזרמים האלה ממש סותרים אחד את השני ? ממתין לתשובתכם, תודה.

לקריאה »

שלחו שאלה

הרשמו לניוזלטר שלנו

באפשרותכם להירשם לרשימת התפוצה שלנו ולקבל בדיוור ישיר עדכונים. אנו לא מפיצים את כתובות הדואר לגורמים נוספים ועושים בהם שימוש אך ורק לפרסומים של העמותה.