הבית / שלומי פרלמוטר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
Print Friendly, PDF & Email

בית המדרש המרכזי והוותיק עוסק השנה בנושא 'הבית'במסגרת בית המדרש אנו נפגשים עם מרצים, סופרים, אדריכלים ודמויות מיוחדות, צופים בקטעי סרטים ויוצרים אמנות. עד כה נפגשנו עם צחי כהן (על מסכת סוכה במשנה), עם גיא גרדי (על בית היתומים של יאנוש קורצ'אק, ומשנתו החינוכית), עם הסופרת חיותה דויטש (על בית הסוהר והסרט 'חומות של תקווה'), ועם המשורר יונתן ברג (על בית בשירה). את המפגש האחרון סיימנו ב'קולאז'ים' אישיים ויצירתיים מגזרי ז'ורנאלים, ושיחה סביבם על נושא 'הבית שלי'. 

אז מה לומדים בנושא הרחב של 'הבית'?
למדנו על סוגי 'בתים' ומגורים מיוחדים, והתחלנו בסוכה. הקדשנו חודש וחצי למסכת סוכה בתלמוד, לסיפורים מדהימים על סוכה מדופן של פילים חיים, ועוד כגון זה… לאחריה למדנו על אוהל, כולל מחאת 'בית זה אוהל' ומחאות אוהלים אחרות, על מערה, עם סרטים נלווים על מערות המקדשים המדהימים בדמנהור, איטליה, וסיימנו בטירה ומגדל.
משם עברנו לחלקי הבית, כגון גג, עם חובת המעקה והכנר שעליו, קירות ו'צרעת הבית', סף הבית, דלת ושער, כולל 'שער החוק' המסתורי של קפקא, ואז חלונות ו'יהדות חלונית' (בקמץ!). יצאנו גם לטיול בשכונת קרית היובל, עם הדרכה מתחלפת של חברי הקבוצה, ופגשנו גם את מפעילות המיזם הקהילתי ההתנדבותי והמרשים 'פאב המפלצת', ואת המחנך בן כנס, מנהל 'המכינה הקדם צבאית הירושלמית', שגם השיחה איתו הייתה מרתקת.

ומה הלאה? 
אנחנו לפני מפגשים על יחסי הזוגיות והמשפחה שחיה בבית, ולאחר מכן היחסים עם מה שמחוץ לבית ובסביבתו: הכנסת אורחים, חצר ויחסי שכנים, גינה, גינה קהילתית ומרחב שכונתי, מרחב כפרי ועירוני. בחלק השלישי של השנה נעבור ל'בית הלאומי' ולמקורות ומחלוקות הקשורות בציונות, במולדת כ'בית', ובמדינת ישראל. ולסיום: האם אנחנו מרגישים 'בבית' בחיים בכלל? נעקוב אחר ביטויים של חוויית 'ביתיות' לעומת 'גלות', 'גרות' ו'ניכור' בחיינו בעולם הזה, ומקורות ספרות, פילוסופיה, רגש ואמונה הנוגעים בכך.
קרנבל היצירתיות ו'ההגשות האישיות' מחכה לנו לחודש סיום השנה. יחי בית היוצר לנשמת האומה! הדרן עלך והדרך עלינו!

שלומי פרלמוטר

שבט תש"פ | ינואר 2020

Print Friendly, PDF & Email
צוות אלול

צוות אלול

צוות בית המדרש אלול

נשמח לתגובות

כתיבת תגובה

קהל היעד: כלל הקוראים
נכתב על ידי: צוות אלול
צוות אלול מעלה תכנים רבים לאתר האינטרנט. הצוות מורכב מהעובדים והמתנדבים. 

שתפו

פוסטים נוספים בנושא

שאלה: שלום, כבית מדרש ללימוד משותף דתי-חילוני, בית מדרש שעוסק הרבה במחלוקות ובדרכים נכונות ופסולות של דיאלוג, אני רוצה את עזרתכם בלהבין משהו לקראת שיעור שאני מכינה. אני מדברת על הסיפור התלמודי המפורסם על המפגש בין רבי יוחנן וריש לקיש (בבלי בבא מציעא, דף פ"ד ע"א): מה יש לרבי יוחנן כל כך להיעלב? כל כך להתעצבן? ריש לקיש קיבל העלבה הרבה יותר חמורה בכך שרבי יוחנן הזכיר לו את ימיו כשודד והתייחס אליו כרבי של שודדים. מה יש לרבי יוחנן כל כך לכעוס, לגרום למותו של ריש לקיש, להתעלם מתחנוני אחותו? אשמח לשמוע את המחשבות שלכם בעניין. תודה, שירה.

לקריאה »

שאלה: שלום לכם בית מדרש אלול. אני שומעת עליכם דברים מאוד טובים מחברה שלי שלומדת אצלכם, ולכן אשמח לעצתכם. אני לומדת עכשיו 'ליווי רוחני' של חולים, תחום חדש יחסית בארץ. הייתי מעוניינת להוסיף למפגשי השיחה והתמיכה עם החולים גם סיפורים ממורשתנו היהודית. האם תוכלו להמליץ לי על משהו? בברכה, והמשיכו בדרככם זו! איילת סבו-עמר, חיפה

לקריאה »

שלחו שאלה

הרשמו לניוזלטר שלנו

באפשרותכם להירשם לרשימת התפוצה שלנו ולקבל בדיוור ישיר עדכונים. אנו לא מפיצים את כתובות הדואר לגורמים נוספים ועושים בהם שימוש אך ורק לפרסומים של העמותה.