הבית / שלומי פרלמוטר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
Print Friendly, PDF & Email
אלול - מפגש, מדרש, יצירה

בית המדרש המרכזי והוותיק עוסק השנה בנושא 'הבית'במסגרת בית המדרש אנו נפגשים עם מרצים, סופרים, אדריכלים ודמויות מיוחדות, צופים בקטעי סרטים ויוצרים אמנות. עד כה נפגשנו עם צחי כהן (על מסכת סוכה במשנה), עם גיא גרדי (על בית היתומים של יאנוש קורצ'אק, ומשנתו החינוכית), עם הסופרת חיותה דויטש (על בית הסוהר והסרט 'חומות של תקווה'), ועם המשורר יונתן ברג (על בית בשירה). את המפגש האחרון סיימנו ב'קולאז'ים' אישיים ויצירתיים מגזרי ז'ורנאלים, ושיחה סביבם על נושא 'הבית שלי'. 

אז מה לומדים בנושא הרחב של 'הבית'?
למדנו על סוגי 'בתים' ומגורים מיוחדים, והתחלנו בסוכה. הקדשנו חודש וחצי למסכת סוכה בתלמוד, לסיפורים מדהימים על סוכה מדופן של פילים חיים, ועוד כגון זה… לאחריה למדנו על אוהל, כולל מחאת 'בית זה אוהל' ומחאות אוהלים אחרות, על מערה, עם סרטים נלווים על מערות המקדשים המדהימים בדמנהור, איטליה, וסיימנו בטירה ומגדל.
משם עברנו לחלקי הבית, כגון גג, עם חובת המעקה והכנר שעליו, קירות ו'צרעת הבית', סף הבית, דלת ושער, כולל 'שער החוק' המסתורי של קפקא, ואז חלונות ו'יהדות חלונית' (בקמץ!). יצאנו גם לטיול בשכונת קרית היובל, עם הדרכה מתחלפת של חברי הקבוצה, ופגשנו גם את מפעילות המיזם הקהילתי ההתנדבותי והמרשים 'פאב המפלצת', ואת המחנך בן כנס, מנהל 'המכינה הקדם צבאית הירושלמית', שגם השיחה איתו הייתה מרתקת.

ומה הלאה? 
אנחנו לפני מפגשים על יחסי הזוגיות והמשפחה שחיה בבית, ולאחר מכן היחסים עם מה שמחוץ לבית ובסביבתו: הכנסת אורחים, חצר ויחסי שכנים, גינה, גינה קהילתית ומרחב שכונתי, מרחב כפרי ועירוני. בחלק השלישי של השנה נעבור ל'בית הלאומי' ולמקורות ומחלוקות הקשורות בציונות, במולדת כ'בית', ובמדינת ישראל. ולסיום: האם אנחנו מרגישים 'בבית' בחיים בכלל? נעקוב אחר ביטויים של חוויית 'ביתיות' לעומת 'גלות', 'גרות' ו'ניכור' בחיינו בעולם הזה, ומקורות ספרות, פילוסופיה, רגש ואמונה הנוגעים בכך.
קרנבל היצירתיות ו'ההגשות האישיות' מחכה לנו לחודש סיום השנה. יחי בית היוצר לנשמת האומה! הדרן עלך והדרך עלינו!

שלומי פרלמוטר

שבט תש"פ | ינואר 2020

Print Friendly, PDF & Email
צוות אלול

צוות אלול

צוות בית המדרש אלול

נשמח לתגובות

כתיבת תגובה

קהל היעד: כלל הקוראים
נכתב על ידי: צוות אלול
צוות אלול מעלה תכנים רבים לאתר האינטרנט. הצוות מורכב מהעובדים והמתנדבים. 
אלול - מפגש, מדרש, יצירה

שתפו

פוסטים נוספים בנושא

שלחו שאלה

הרשמו לניוזלטר שלנו

באפשרותכם להירשם לרשימת התפוצה שלנו ולקבל בדיוור ישיר עדכונים. אנו לא מפיצים את כתובות הדואר לגורמים נוספים ועושים בהם שימוש אך ורק לפרסומים של העמותה.