ימי הזום / יהודה טאובמן

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
Print Friendly, PDF & Email

"…רְפָאִים יָשְׁבוּ בָהּ לְפָנִים וְהָעַמֹּנִים יִקְרְאוּ לָהֶם זַמְזֻמִּים". [דברים ב' כ']
הכנסתי לגוגל בשורת החיפוש את המלה "יקראו", ומיד זינק עלי גוגל, להוט לעזור, והשלים – "להם זמזומים"  (במקור בדברים זה זמזמים בלי ו'ו, אבל את גוגל אף פעם לא עצרו האותיות הקטנות) וכך הבנתי שזום והתורה חוברו להם יחדיו, השדכן היה גוגל והם חיים באושר ובעושר (זמנית בחל"ת) עד עצם היום הזה.
ולעצם העניין, אלה ימיה הגדולים של "רשות היחיד", מתכנס לו אדם בבדידותו בד' אמות על ד' אמות, יושב בוהה וממתין ומחכה ומצפה לסוף הסער, לימים שעוד נכונו לנו. ואז מתוך המצור, המצוק והמצוקה הגיחה קמה וניצבה הישועה. אל חיינו התפרץ הזום ושינה את העולם. אמור מעתה,  לא ד' אמות כי אם מסך 28 אינץ'. מתקבצים אנחנו כולנו לתוך מסך אחד, כל אחד סגור ומסוגר בתוך הריבוע והאינצ'ים שהקציב לו זום, כולנו יחד אבל כל אחד לחוד, מתחברים ומנסים לחבר לב אחד לפנים רבים, למיקרופונים מושתקים, למצלמות מעוותות ולרקעים משונים – ועוד לנסות וללמוד. ובין לבין, הודעות בצ'אט, עדכונים בווצאפ, ניתוקים, חיבורים,  טקסטים ושיתופים.
מאחורי כל זה מסתתר אושר גדול – רגעים קטנים של חסד, של מפגש, של לימוד, של דיבור ושיתוף.
צריך לומר בכנות – ישעיהו היה הראשון לזהות כשניבא: "בְּרֶגַע קָטֹן עֲזַבְתִּיךְ וּבְרַחֲמִים גְּדֹלִים אֲקַבְּצֵֽךְ" [נ"ד ז'] –  ככה זה כשנבואת נחמה פוגשת סטרט-אפ של מהגר סיני בעמק הסיליקון, שמפצה חלקית על וירוס קטן מסין, שהיגר לעולם ומתנחל בריאות של העולם הגלובלי.
ועוד וידוי קטן לפני סיום, כל דקה של הוראה בזום שקולה ביגיעתה כנגד שעות של פנים בפנים. מי ייתן ונחזור לימי קדם, בהם סתם אפשר היה להיפגש, להתקהל, לדבר, ללמוד ולהתראות…

יהודה טאובמן
מנחה קהילה לומדת בפרדס חנה   

אייר תש"פ | אפריל 2020

Print Friendly, PDF & Email
צוות אלול

צוות אלול

צוות בית המדרש אלול

נשמח לתגובות

כתיבת תגובה

קהל היעד: כלל הקוראים
נכתב על ידי: צוות אלול
צוות אלול מעלה תכנים רבים לאתר האינטרנט. הצוות מורכב מהעובדים והמתנדבים. 

שתפו

פוסטים נוספים בנושא

שאלה: שלום, אנחנו קבוצת אומנים המשתפים פעולה למען שלום ישראלי–פלסטיני ויהודי-ערבי, והחלטנו לחקור ארגוני שלום דיאלוג והידברות שמחוץ למעגל המוכר לנו. קיבלנו עלכם המלצה חמה, כאירגון המציע דרכים מקוריות למפגש בין חילוניים ודתיים, ונשמח לשמוע מה תוכלו לתרום לנו מניסיונכם.

לקריאה »

שאלה: שלום, אני רבקה מקבוצת הסטודנטים לאמנות שלמדו השבוע עם מנחה מאלול. רוצים להודות לכם, היה מאוד מעניין ורלוונטי לאומנים הצעירים, ולבקש הרחבות שנוכל לשלוח להם (המנחה רמז לכל-מיני כיוונים…). אז אפשר עוד כמה מילים ממכם על הקשר בין רשב'י לעולם האמנות והיצירה המודרני? מלכתחילה לא הייתי מעלה זאת על דעתי, היה נראה לי שאלה עולמות שונים לגמרי, אבל השיחה פתחה לכולנו את התיאבון… תודה, רבקה

לקריאה »

שאלה: שלום למרכז להתחדשות יהודית 'אלול'! שמי אלי פרוינד, סטודנט להיסטוריה, וקראתי לאחרונה כמה מאמרים של אחד העם בקובץ 'על פרשת דרכים'. אני די מזדהה עם דבריו וניתוחיו (נראה לי שאתם ממש מממשים את דרכו ושאיפותיו, לא? תקנו אותי אם אני טועה). יחד עם זאת אני מעריך לא פחות הוגים ומנהיגים ציוניים אחרים, שהובילו זרמים שנחשבים מנוגדים ואף סותרים ממש לזרם 'הציונות הרוחנית-תרבותית' של אחד העם. כ'מרכז להתחדשות יהודית' אשמח לשמוע מה דעתכם, האם הרצל ו'הציונות המדינית' נמצא בניגוד עקרוני ובסתירה מובהקת לאחד העם? או אולי אלה רק הבדלי דגשים בתנועה משותפת? האם משה לילינבלום או אוסישקין ורופין ו'הציונות המעשית' בה דגלו הם בניגוד חזיתי לאחד העם ? והציונות הדתית? והציונות הסוציאליסטית? והציונות הלאומית הרויזיוניסטית? עד כמה הזרמים האלה ממש סותרים אחד את השני ? ממתין לתשובתכם, תודה.

לקריאה »

שלחו שאלה

הרשמו לניוזלטר שלנו

באפשרותכם להירשם לרשימת התפוצה שלנו ולקבל בדיוור ישיר עדכונים. אנו לא מפיצים את כתובות הדואר לגורמים נוספים ועושים בהם שימוש אך ורק לפרסומים של העמותה.