משהו נעלם שבתוך נשמתי/ צבי גילת

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
Print Friendly, PDF & Email

את גורדון הכרתי לראשונה ב'אלול'. בלומדנו את אחד מספרי התנ"ך, מנחה הקבוצה, גרא טוביה הזכור לטוב, הביא מכתב של גורדון ומתוכו דלה את הפנינה: "חושבים אנחנו כי בגַלוֹתנו רעיונות חדשים בתנ"כ, הרי אנחנו מפרשים אותו. אבל על פי האמת הדבר הוא להפך: התנ"כ הגלוי הוא פירוש לתנ"כ הנעלם שבתוך נשמתנו".
קראו בבקשה שוב את המשפט הזה. גם אני קראתי אותו שוב ושוב. משהו חדר בי כשקראתי אותו. משהו שהוא עמוק מהתעוררות שכלית, שאינו התפעמות ממה שנראה, לכאורה, כהצדקה של 'הקריאה היחפה'. יכול להיות שהמשפט הזה של גורדון, הניע בעצמו "משהו נעלם שבתוך נשמתי".
מאז אני לומד את גורדון כמה וכמה שנים (איך שהזמן עובר, איך שהזמן נוהר…) בקבוצה בהנחיית נעמה ב'אלול'. לפעמים אני מוצא משהו בדבריו שיש לי העוז ללמד אותו לאחרים, כי אני יודע שהוא כבר חלק ממני.
משהו לאט לאט מתפתח – או, נכון יותר, נחשף – בי, ובקבוצת החברים הלומדים אותו, איתי, בצוותא.
פלא: איש כזה חי בינינו, כאן, על אותה אדמה. "חי" הוא מילה שהיא גם עבר וגם הווה. אני יודע שהוא אחד המורים הגדולים המעטים שלי לחיים. מורה חי.
לפעמים, כשאני קורא את מאמריו, אני מרגיש את עודף המילים, אבל זה מובן לי. זה המאמץ לומר משהו על דבר שבעצם אינו במילים, אבל הוא נוכח וחי. אולי כי בקוראי את גורדון אני בעצם קורא פירוש לגורדון הנעלם, החי, שבתוך נשמתנו.

Print Friendly, PDF & Email
צוות אלול

צוות אלול

צוות בית המדרש אלול

נשמח לתגובות

כתיבת תגובה

קהל היעד: כלל הקוראים
נכתב על ידי: צבי גילת
מנחה-לימוד, חבר בקהילה לומדת גורדון ב'אלול'. סופר. מתגורר במבשרת

שתפו

פוסטים נוספים בנושא

שאלה: שלום למרכז להתחדשות יהודית 'אלול'! שמי אלי פרוינד, סטודנט להיסטוריה, וקראתי לאחרונה כמה מאמרים של אחד העם בקובץ 'על פרשת דרכים'. אני די מזדהה עם דבריו וניתוחיו (נראה לי שאתם ממש מממשים את דרכו ושאיפותיו, לא? תקנו אותי אם אני טועה). יחד עם זאת אני מעריך לא פחות הוגים ומנהיגים ציוניים אחרים, שהובילו זרמים שנחשבים מנוגדים ואף סותרים ממש לזרם 'הציונות הרוחנית-תרבותית' של אחד העם. כ'מרכז להתחדשות יהודית' אשמח לשמוע מה דעתכם, האם הרצל ו'הציונות המדינית' נמצא בניגוד עקרוני ובסתירה מובהקת לאחד העם? או אולי אלה רק הבדלי דגשים בתנועה משותפת? האם משה לילינבלום או אוסישקין ורופין ו'הציונות המעשית' בה דגלו הם בניגוד חזיתי לאחד העם ? והציונות הדתית? והציונות הסוציאליסטית? והציונות הלאומית הרויזיוניסטית? עד כמה הזרמים האלה ממש סותרים אחד את השני ? ממתין לתשובתכם, תודה.

לקריאה »

שאלה: לבית מדרש אלול ברוכים תהיו! עוקבת אחרי פועלכם, מכירה ומוקירה, ולכן פונה. אני לומדת עכשיו באוניברסיטה בחוג לחינוך יהודי, ובמסגרת אחד השיעורים למדנו את האגדה המעניינת ממסכת קידושין (קידושין דף כ"ט), אגדה מסתורית קצת, על רב אחא בר יעקב ובנו. נתנו לנו לקרוא את פרשנותו של שמואל שטח באתר דעת, ולמרות שהוא נותן הסבר יפה, אני לא מסתפקת בזה, 'דעתי אינה נוחה', כמו שאומרים… אני מחפשת עוד כיוונים ונקודות מבט על הסיפור, ובגלל שמכירה את העיסוק היצירתי שלכם בחז"ל אשמח אם תוכלו להתייחס ולהעשיר אותי… בתודה, מאיה בודניק-עשור

לקריאה »

שלחו שאלה

הרשמו לניוזלטר שלנו

באפשרותכם להירשם לרשימת התפוצה שלנו ולקבל בדיוור ישיר עדכונים. אנו לא מפיצים את כתובות הדואר לגורמים נוספים ועושים בהם שימוש אך ורק לפרסומים של העמותה.