נושאי הלפידים / בשמת חזן

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
Print Friendly, PDF & Email

"אָנוּ נוֹשְׂאִים לַפִּידִים

בְּלֵילוֹת אֲפֵלִים.

זוֹרְחִים הַשְּׁבִילִים מִתַּחַת רַגְלֵינוּ

וּמִי אֲשֶׁר לֵב לוֹ

הַצָּמֵא לָאוֹר –

יִשָּׂא אֶת עֵינָיו וְלִבּוֹ אֵלֵינוּ

לָאוֹר וְיָבוֹא!…"

מילים: אהרון זאב | לחן: מרדכי זעירא

נושאי הלפידים משלבים שני אלמנטים מהותיים מתוך חג החנוכה – האור והגבורה.

דווקא בזמנים של קורונה השאלה הזו של מנהיגות שזורעת אור באפלה מעניינת כל כך. איך לוקחים מצב כפוי, ההופך אותנו לפסיביים ויוצאים מתוכו לפעולה? בתכניתנו "לשם שינוי" – בסלון של אלול – המשודרת בערוץ הקהילתי – ובוחנת בכל פעם דמות מחוללת שינוי אחרת מארון הספרים היהודי, חיפשנו את אותם שגילו אורות גנוזים, את אותם שחצבו בסלע דרכים חדשות, את אותם שנשאו עיניהם ולבם אל האור הטוב. 

אלה שהלכו לפני המחנה והצליחו לחולל שינויים – הבן איש חי, זלדה, רבי עקיבא, ז'קלין כהנוב, מניה שוחט, יאנוש קורצ'אק, חנה, ברל כצנלסון, אליעזר בן יהודה, אסתר המלכה, יצחק בן צבי והרשימה עוד מתארכת… 

כמדומני ששלושה היבטים עיקריים משותפים למגוון הרחב הזה של האנשים. 

הראשון – אמונה 

השני – דמיון

השלישי – חיבור 

האמונה שאפשר וצריך לשנות, הכח (ואולי אף הכורח) לדמיין ולחזות מציאות אחרת והחיבור לכלים של שפה ושל מעשה ולאנשים שאפשר לעבוד איתם ולממש.

מאחלת חג שמח, שנזכה למנהיגות אשר לב לה הצמא לאור.

בשמת חזן

חנוכה תשפא | דצמבר 2020

Print Friendly, PDF & Email
צוות אלול

צוות אלול

צוות בית המדרש אלול

נשמח לתגובות

כתיבת תגובה

קהל היעד: כלל הקוראים
נכתב על ידי: צוות אלול
צוות אלול מעלה תכנים רבים לאתר האינטרנט. הצוות מורכב מהעובדים והמתנדבים. 

שתפו

פוסטים נוספים בנושא

שאלה: שלום, אנחנו קבוצת אומנים המשתפים פעולה למען שלום ישראלי–פלסטיני ויהודי-ערבי, והחלטנו לחקור ארגוני שלום דיאלוג והידברות שמחוץ למעגל המוכר לנו. קיבלנו עלכם המלצה חמה, כאירגון המציע דרכים מקוריות למפגש בין חילוניים ודתיים, ונשמח לשמוע מה תוכלו לתרום לנו מניסיונכם.

לקריאה »

שאלה: שלום, אני רבקה מקבוצת הסטודנטים לאמנות שלמדו השבוע עם מנחה מאלול. רוצים להודות לכם, היה מאוד מעניין ורלוונטי לאומנים הצעירים, ולבקש הרחבות שנוכל לשלוח להם (המנחה רמז לכל-מיני כיוונים…). אז אפשר עוד כמה מילים ממכם על הקשר בין רשב'י לעולם האמנות והיצירה המודרני? מלכתחילה לא הייתי מעלה זאת על דעתי, היה נראה לי שאלה עולמות שונים לגמרי, אבל השיחה פתחה לכולנו את התיאבון… תודה, רבקה

לקריאה »

שאלה: שלום למרכז להתחדשות יהודית 'אלול'! שמי אלי פרוינד, סטודנט להיסטוריה, וקראתי לאחרונה כמה מאמרים של אחד העם בקובץ 'על פרשת דרכים'. אני די מזדהה עם דבריו וניתוחיו (נראה לי שאתם ממש מממשים את דרכו ושאיפותיו, לא? תקנו אותי אם אני טועה). יחד עם זאת אני מעריך לא פחות הוגים ומנהיגים ציוניים אחרים, שהובילו זרמים שנחשבים מנוגדים ואף סותרים ממש לזרם 'הציונות הרוחנית-תרבותית' של אחד העם. כ'מרכז להתחדשות יהודית' אשמח לשמוע מה דעתכם, האם הרצל ו'הציונות המדינית' נמצא בניגוד עקרוני ובסתירה מובהקת לאחד העם? או אולי אלה רק הבדלי דגשים בתנועה משותפת? האם משה לילינבלום או אוסישקין ורופין ו'הציונות המעשית' בה דגלו הם בניגוד חזיתי לאחד העם ? והציונות הדתית? והציונות הסוציאליסטית? והציונות הלאומית הרויזיוניסטית? עד כמה הזרמים האלה ממש סותרים אחד את השני ? ממתין לתשובתכם, תודה.

לקריאה »

שלחו שאלה

הרשמו לניוזלטר שלנו

באפשרותכם להירשם לרשימת התפוצה שלנו ולקבל בדיוור ישיר עדכונים. אנו לא מפיצים את כתובות הדואר לגורמים נוספים ועושים בהם שימוש אך ורק לפרסומים של העמותה.